Z ogromną przykrością musimy poinformować naszych Sympatyków, Darczyńców i Wolontariuszy, że w tej chwili nie możecie nam przekazać 1% za 2019 r.

Kilka dni temu dotarła do nas informacja, że naszego stowarzyszenia nie ma w tegorocznym (2020 r.) wykazie organizacji uprawnionych do otrzymywania 1% za 2019.

Złożyliśmy w tej sprawie odwołanie z wnioskiem o ponowną weryfikację i rozpoznanie przedstawionych wyjaśnień tj. uwzględnienie nas w wykazie organizacji, którym można przekazywać 1 % za 2019 r. Powód nieuwzględnienia nas w aktualnym wykazie nie jest związany z nieprawidłowością w naszej pracy i brakami w sprawozdawczości. Wynika z naszego niedopatrzenia natury formalnej w związku ze zmianą przepisów w 2019 r. (m.in. sposób i forma przesyłania i zamieszczania dok.).

W związku z tym, że takie wykazy publikowane są przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego zaledwie raz w miesiącu (zawsze w połowie miesiąca) musimy czekać do połowy marca na ponowną weryfikację listy.

Nie wpływa to oczywiście na aktualny stan prawny – stowarzyszenie nadal posiada status organizacji pożytku publicznego (w skrócie OPP), nasz numer KRS pozostaje niezmienny. Można nam przekazywać darowizny oraz prowadzimy całoroczną zbiórkę publiczną.

Mamy nadzieję, że w marcu zostaniemy dopisani do wykazu. Jeśli tak się stanie poinformujemy Was o tym na naszej stronie.

Wtedy bez problemu podczas wyszukiwania organizacji w programach rozliczających PIT wyszukacie nasz KRS.

Od połowy marca do końca kwietnia jest szansa, że będziecie nam mogli przekazać 1 % podatku za 2019, ale o tym Was poinformujemy.

Może się tak zdarzyć, że mimo przedstawionych przez nas faktów i argumentów Narodowy Instytut Wolności nie znajdzie w swojej ocenie uzasadnienia do przywrócenia nas na aktualną listę – przepisy są bardzo sztywne, nie dające dużych praw odwoławczych, decyzja odmowna nie podlega jakiemukolwiek dalszemu odwołaniu (są dużo bardziej rygorystyczne niż skarbowe, sądowe itp.).

Wtedy 1% podatku za 2019 r. nie będziecie nam mogli jednak przekazać.

Możliwość taka pojawi się dopiero gdy nadejdzie czas przekazywania organizacjom 1% za rok 2020.

Jeśli zaglądacie na naszą stronę www oraz Facebook doskonale wiecie, że naszą działalność pomocy zwierzętom rzetelnie dokumentujemy. Przedstawiamy relacje, dzielimy się z Wami wiadomościami pozytywnymi i smutnymi, staramy się Was edukować, integrować, zachęcać do działania. Znajdujemy czas na spotkania z Wami – organizujemy warsztaty, wydarzenia w mieście, spotkania z dziećmi, z karmicielami. Nasze zwierzęta wydajemy Wam do adopcji ze starannością i zawsze służymy pomocą w trudnych chwilach.

Co roku o czasie (do 15 lipca) zamieszczamy obszerne sprawozdania finansowe i merytoryczne z rocznej działalności stowarzyszenia. Osobno przedstawiamy Wam rozliczenia wydatkowania środków pochodzących z 1% podatku.

Będziemy dla zwierząt i dla Was dalej ofiarnie pracować. Czy to z 1% podatku za 2019, czy bez. Wiele zwierząt nadal potrzebować będzie pomocy.

Będzie nam oczywiście trudniej, bo łączna kwota przekazywana z 1 % to prawie 1/3 naszego budżetu, ale nie poddajemy się.

Musimy sobie poradzić w tym roku i bez tego – gdyby decyzja Narodowego Instytutu Wolności była dla nas jednak niekorzystna.

Póki co, pozostajemy wciąż jednak przy nadziei, że nie wszystko stracone. Będziemy się nadal starać, dla zwierząt, dla Was, dla nas.