Rodzina zastępcza to jedna lub więcej osób mieszkających razem, które zgodzą się przyjąć do swojego domu lub mieszkania psa bądź kota ze Stowarzyszenia Humanitarno –Ekologicznego  „Dla Braci Mniejszych”.

Formalnie zwierzę pozostaje pod opieką Stowarzyszenia, które w tym czasie szuka dla niego stałych opiekunów w odpowiednim domu stałym. Stowarzyszenie oferuje pełne wsparcie:

1. indywidualny dobór psa i kota

2. jeśli to konieczne finansowanie żywienia na czas pobytu u rodziny zastępczej i leczenie zwierzęcia

3. w razie potrzeby pomoc behawiorysty

Zasady udziału:

1. program otwarty dla odpowiedzialnych osób kochających zwierzęta

2. doświadczenie w opiece nad zwierzętami nie jest wymagane

3. zasady współpracy reguluje umowa pomiędzy stronami.

 

Pamiętaj, możemy uratować tylko tyle zwierząt ile mamy zastępczych domów, gdzie możemy umieścić odratowane zwierzęta. Schroniska są przepełnione i  niedofinansowane. W takich warunkach tylko wybrane zwierzęta maja szanse na adopcje. Wiele  zwierząt spędza długie lata w schroniskowych klatkach, bez dostępu do spacerów i normalnego życia. Niektóre są usypiane, zwłaszcza te starsze aby zrobić miejsce nowo przybyłym. Domy zastępcze zwiększają możliwości  ratowanych zwierząt oraz pomagają zadbać i uratować szczeniaczki i kocięta, które ze względu na słabą odporność organizmu są skazane na śmierć w warunkach schroniskowych. Zwierzęta potrzebujące specjalistycznych zabiegów  medycznych, w domach zastępczych mają szanse na prawdziwą rekonwalescencje.

DOMY TYMCZASOWE RATUJĄ RÓWNIEŻ ZWIERZĘTA, które przez cały czas przebywały w swoich kochających domach lecz nagle je utraciły. Nie trafiły w ten sposób do schroniska, gdzie wiele z nich czekałaby głęboka depresja i śmierć. Domy zastępcze to nic innego jak przygotowanie zwierzęcia do adopcji w bezpiecznych warunkach domowych. Jako rodzina zastępcza dając zwierzęciu możliwość zamieszkania z nami, dzieląc z nim nasze życie, ucząc go bycia zwierzęciem domowym- dajemy ma tym samym szansę na życie, szansę na szczęśliwą odpowiedzialną adopcję.

Kto powinien zostać rodziną zastępczą?

1.    Ktoś kto na chwilę obecną nie może podjąć decyzji o adopcji na całe życie, lecz ma warunki i pragnie posiadać psa lub kota

2.    Ktoś kto nigdy nie miał swojego psa lub kota lecz pragnie się sprawdzić w tej roli

3.    Ktoś kto kocha zwierzęta , posiada warunki na dodatkowego zwierzaka  w swoim domu aż do czasu znalezienia mu domu stałego.

Wiele zwierząt jest porzucanych nie dlatego, ze mają problemy wychowawcze lecz dlatego, ze nagle stały się z jakiś powodów niewygodne dla swoich właścicieli. TYM, którzy te duszyczki uratowali, ocalili od zapomnienia i skazania na wieczną samotność i śmierć w schroniskowych klatkach , zwierzęta zapłacą swą bezgraniczną miłością i wdzięcznością.

W razie kłopotów dom tymczasowy otrzymuje pomoc:

1. dostępny jest numer telefonu, pod którym dyżuruje wolontariusz Stowarzyszenia

2. w razie nagłych wypadków losowych uniemożliwiających dalszą opiekę nad zwierzęciem, Stowarzyszenie w porozumieniu z rodziną przejmie opiekę nad psem lub kotem.

KONTAKT DO NAS

Odpowiemy na wszystkie pytania i wyjaśnimy, jak działa program.

Daj nam znać jeśli : Ktoś taki jak Ty i Twoja Rodzina lub znajomi mogą udostępnić krótki ( od kilku tygodni do kilku miesięcy) pobyt w swoim domu dla psa lub kota, do momentu stałej adopcji zwierzęcia.

 

W przypadku Teodora ( psiaka ze zdjęcia powyżej) , po kwarantannie trafił do domu tymczasowego, gdzie został poddany zabiegom pielęgnacyjnym i  zdrowotnym , gdzie od razu dostał szansę na poznanie człowieka i jego miłości, Teoś po dwóch miesiącach znalazł cudowny prawdziwy dom stały.  Tylko dlatego, ze tak szybko trafił do domu tymczasowego mogliśmy mu tak szybko pomóc !!