26166179_1638241042885341_3976840005289617587_n

 

Zapraszamy do śledzenia i wspierania akcji sterylizacji kotów wolno żyjących i bezdomnych.

https://www.facebook.com/events/928142414028894/

SZCZEGÓŁY AKCJI

Najlepszą i humanitarną naszym zdaniem metodą ograniczania populacji kotów wolno żyjących jest sterylizacja. Wszyscy wiemy, że jedna kotka w przeciągu roku potrafi trzykrotnie zajść w ciążę. W każdym miocie jest 2 do 6 kociąt. Te kocięta po niecałym roku również mogą mieć swoje dzieci. I tak dalej. Przyrasta to w ciągu geometrycznym. Dlatego jednym z naszych najważniejszych działań to pomoc przy sterylizacji kotów. Wszystkie koty, które adoptujemy są po zabiegu lub, jeśli są zbyt młode, nowy opiekun podpisuje takie zobowiązanie. Koty wolno żyjące łapiemy, zawozimy na zabieg i po okresie kwarantanny wypuszczamy na wolność w miejscu ich bytowania.

Najważniejsze zalety sterylizacji to:

– ograniczenie cierpienia małych kotów, które na wolności masowo umierają od chorób, zagrożeń ze strony innych zwierząt lub niestety człowieka,
– znacznie lepszy stan zdrowia kotów (kotki rzadziej zapadają na choroby układu rozrodczego, poza tym każda ciąża to ogromny wysiłek dla organizmu; kocury za to nie „znaczą” terenu, a nie walcząc ze sobą nie przenoszą poważnych chorób).

Ktoś powie, że to wbrew naturze. To my powiemy mu: poszukaj zdjęć małych kociąt chorych na koci katar lub panleukopenię, które to schorzenia dziesiątkują młode zwierzaki o jeszcze słabej odporności organizmu. Nie godzimy się również na tzw. „naturalną selekcję”. Człowiek udomowił kota i jest za niego odpowiedzialny (pamiętacie Małego Księcia ?).

Co roku korzystamy jako społeczni karmiciele ze środków miejskich przeznaczonych na „program ograniczania bezdomności wśród zwierząt”. Łapiemy koty i transportujemy na swój koszt do wybranych lecznic na zabieg.
Niestety co roku tych środków jest za mało.

Przytoczę liczby:

w roku 2014 pomogliśmy przy sterylizacji ok. 100 kotów
połowę zabiegów sfinansowaliśmy z własnych środków
łączne koszty wyniosły ok. 5,5 tys. zł

w roku 2015 pomogliśmy przy sterylizacji 115 kotów
1/3 zabiegów sfinansowaliśmy z własnych środków
łączne koszty wyniosły ok. 3,3 tys. zł

w roku 2016 pomogliśmy przy sterylizacji 98 kotów
68 zabiegów sfinansowaliśmy z własnych środków
łączne koszty wyniosły ok. 6 tys. zł

w roku 2017 pomogliśmy przy sterylizacji ok. 120 kotów
64 zabiegi sfinansowaliśmy z własnych środków
łączne koszty wyniosły ok. 6 tys. zł

Od 2016 roku pewnego czasu wszystkie sterylizowane na nasz koszt koty są czipowane. Za ten zabieg również płacimy ze swoich środków. Wolno żyjącym kotom zwykle fundujemy też odpchlenie i odrobaczenie. Te, które są chore, przed wypuszczeniem na wolność leczymy.

Co roku zostaje kilkanaście kotów, na których sterylizację nas nie stać. Środki miejskie kończą się w październiku i musimy czekać do kwietnia następnego roku. Mamy świadomość, że to spowoduje znów kocie tragedie na wiosnę.

Chcielibyśmy pomagać tym kotom, o których już wiemy, że są w potrzebie.
Dlatego prosimy Was o wsparcie tej działalności. Sprawmy aby koty żyły w dobrym zdrowiu wiele lat. Tak jak tego sobie życzymy dla samych siebie.

Numer konta naszej organizacji : mBank 46 1140 2017 0000 4202 1012 0220 z dopiskiem: sterylizacja kotów
Wpłaty przez PayPal : https://www.paypal.me/BraciaMniejsi
Wpłaty przez system szybkich płatności Dotpay : https://ssl.dotpay.pl/payment/index.php
ID sprzedającego to: 71972