Zaginięcie psa jest rzeczą okropną, jednak nie powinnyśmy tracić czasu na płakanie czy wspominanie najpiękniejszych chwil spędzonych właśnie z nim lecz podjąć konkretne działania, które zwiększą szanse na to, że Twój przyjaciel powróci bezpiecznie do domu.

1. SZUKANIE NA WŁASNĄ RĘKĘ, TELEFON DO STRAŻY MIEJSKIEJ.
Dzwonimy do SM z zapytaniem czy nie złapali w minionych godzinach naszego psa najlepiej podać wtedy znaki szczególne ,np. czarna kropka na ogonie, zostawiamy numer telefonu z prośbą o powiadomienie jeśli podobny pies zostanie schwytany.
Jeśli chodzi o poszukiwania…na samym początku warto wsiąść na rower/ w samochód i na własną rękę skontrolować okolicę zaginięcia psa , miejsca gdzie chodził na spacery, oraz takie w które zawsze miał ochotę się wybrać . Dobrze by było , gdybyśmy pytali się napotkanych ludzi czy nie widzieli gdzieś [tu podać kolor] np. czarno-białego
Jeśli mieszkamy we własnym domu powinniśmy zostawić otwartą furtkę/ bramę, by powracający pies miał możliwość wejścia na nasz teren.

2. OGŁOSZENIA.
To chyba na samym początku nam się nasuwa, gdyż zdecydowanie jest to ważny aspekt poszukiwań naszego czworonoga . Powinny one zawierać zdjęcie zguby, krótki opis, telefon .
W przypadku psów rasowych  informacja,  że pupil choruje i wymaga podawania kosztownych leków  to powinno uchronić go przed pseudohodowcami, gdyż taki nabytek byłby dla nich nieopłacalny
Warto porozwieszać je w  klinikach weterynaryjnych w naszej okolicy oraz w pobliskich miastach/wsiach, jak również poprosić znajomych o umieszczenie ich na wewnętrznych stronach szyb samochodów.
Można również porozwieszać je w sklepach (punktach) często odwiedzanych przez okolicznych mieszkańców.

Ogłoszenia warto umieścić również w internecie np. na stronach:
Utracone.pl, Zgubilempsa.pl, https://www.olx.pl/,  zaginionepsy.pl
jak i na znanych forach internetowych
np. ww.dogomania.pl/forum/ oraz forum miłośników rasy jakiej jest nasz pupil  Należy również posprawdzać w/w fora w celu odszukania ogłoszenia dot. znalezienia czworonoga.

3. POINFORMOWANIE SCHRONISK O ZAGINIECIU ZWIERZAKA.
Można to zrobić telefonicznie lub mailowo, aczkolwiek poleca się odwiedzenie każdego ze schronisk w promieniu 50 -100km i oglądnięcie psów w KAŻDYM boksie, gdyż nie zawsze osoba odbierająca telefon ma pojęcie jakie psy przebywają obecnie na terenie schroniska.
Przeglądnij dokładnie zeszyt Zwierzęta znalezione. Zobacz czy nie ma wśród nich Twojego psa, jeśli nie  poproś o zeszyt Zwierzęta zaginione i umieść tam jego dane.
Dowiedz się także jakie fundację działają na Twoim obszarze ? Być może pies przebywa u któregoś z członków w tzw. domu tymczasowym.

5. POWIADAMIANY POLICJĘ, STRAŻ MIEJSKĄ ORAZ OKOLICZNYCH WETERYNARZY.

Uwaga! Jeśli pies miał mikrochip należy dodać jego numer do Ogólnopolskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt w celu ułatwienia osobom, które znajdą psa uzyskania danych , adresu zamieszkania oraz telefonu do jego właściciela – http://www.identyfikacja.pl , http://www.safe-animal.eu/

Przede wszystkim nigdy nie należy tracić nadziei, gdyż zdarzają się psy, które znajdują się po miesiącach
i na pewno nadal tak będzie!

przeczytaj również:

Czipujmy swoich pupilów – naprawdę warto !!!