28 stycznia godz. 18.00 przy ul. Rynek 18 (I piętro nad Cukiernią Ania) odbył się wernisaż prac uczestników warsztatów sztuk graficznych GRAFART.  W trakcie wernisażu odbyła  się również aukcja prac na rzecz Fundacji humanitarno-ekologicznej DLA BRACI MNIEJSZYCH. Warsztaty zostały zorganizowane ze środków programu Działaj Lokalnie VII Polsko-Amerykańskiej Fundacji Rozwoju realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Żywiecką Fundację Rozwoju. Patronat nad warsztatami objął Burmistrz Miasta Antoni Szlagor oraz Starosta Powiatu Żywieckiego Andrzej Zieliński.

Organizatorem było  Stowarzyszenie Kulturalne „Zwrotnica” oraz prowadzący warsztaty artysta plastyk Tomasz Gawor

Organizacja wystawy „3” Podczas której swoje prace prezentowało trzech twórcy, tworzący w trzech różnych technikach, odnoszący się do trzech różnych stref. I tak można było zobaczyć malarstwo sztalugowe Ani Siwiec-Kramarczyk, obrazy ceramiczne, obrazy kamionkowe oraz rzeźby ceramiczne Eweliny Wiercigroch-Dudka oraz grafiki Tomasza Gawora.

Realizacja warsztatów edukacyjnych „GRAFART” w trakcie których uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się z technikami graficznymi druku płaskiego i druku wklęsłego, m.in.: linoryt, sucha igłą, tek roty. Grafika warsztatowa zwana jest również grafiką artystyczną lub szlachetną. słowo grafika wywodzi się od greckiego „graphein”, co oznacza rysować lub pisać. Grafika jest dziedziną sztuki, która daje możliwość uzyskania wielu kopii jednej pracy. Na początku grafika służyła do wykonywania reprodukcji dzieł malarskich. Z czasem ukształtowała się jako odrębna dziedzina sztuki. Grafiką przed wynalezieniem druku posługiwano się do ilustrowania książek, gazet, produkcji znaczków pocztowych, banknotów, papierów wartościowych, map i zdobienia tkanin. Drzeworytem posługiwano się do odbijania całych książek. Grafika warsztatowa pełni rolę artystyczną podobnie jak obraz lub rzeźba. Polega na przygotowaniu formy z której można uzyskać odbitki. Formę w zależności od techniki przygotowuje się na płycie metalowej, klocku drewnianym, kamieniu litograficznym, linoleum i innych materiałach. Warsztaty „Grafart” prowadził artysta grafik Tomasz Gawor absolwent Instytutu Sztuki Uniwersytetu Ślaskiego w Cieszynie. Zajęcia sfinansowano w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Żywiecką Fundację Rozwoju. Honorowym patronatem warsztaty GRAFART objęli, Burmistrza Miasta Żywiec oraz Starosta Powiatu Żywieckiego.

Na aukcje przeznaczone zostały wybrane prace, które powstały na warsztatach graficznych, cały dochód z licytacji przekazany został na rzecz Stowarzyszenia humanitartno-ekologicznego „ DLA BRACI MNIEJSZYCH” z Żywca.

 

kliknij tutaj: