100_5133

Z początkiem Nowego Roku pełni sił, wypoczęci, pozytywnie nastawieni “Bracia Mniejsi” rozpoczynają nowy cykl edukacji ekologiczno – humanitarnej  wśród dzieci i młodzieży.
Jako pierwszych, odwiedziliśmy naszych znajomych ze Świetlicy na ul. Matusiaka 6 w Bielsku-Białej.
Zaproponowaliśmy dzieciom aby wspólnie wykonać zimowy domek dla bezdomnych, wolnożyjących kotów w naszym mieście.
 
100_5125

W okresie jesienno-zimowym dni i noce ą coraz chłodniejsze, często pada deszcz. Nastają przymrozki, zimą – mróz i śnieg dają się we znaki zwierzętom wolnożyjącym, bezdomnym.

My i nasze czworonogi w ciepłych domach, nie myślimy o tym co dzieje się na „zewnątrz”.

Pamiętajmy o Naszych bezdomnych kocich sąsiadach ZAWSZE ale szczególnie jesienią i zimą

Kiedy siedzimy na kanapie pod ciepłym kocem z herbatą w dłoniach – one marzną,
głodują i nie mają gdzie się schronić.

Część  kotów może liczyć na dobre serca ludzi, którzy wpuszczą je do swoich piwnic. Większość kotów bezdomnych skazana jest na zimno, deszcz,  głód, chorobę – w końcu śmierć. Nie bądźmy obojętni  !!! Obok Nas może rozgrywać się prawdziwy koci dramat !!!  Chcielibyśmy zachęcić wszystkich do włączenia się w akcję  budowania styropianowych domków na zimę dla wolnożyjących kociaków !!! Jedna budka – często oznacza przetrwanie…Zima to ciężki czas dla dzikich, bezdomnych kotów. Mieszkańcy osiedli często zamykają okienka piwniczne, nie pozwalając kotom na schronienie. Jeśli jednak jest miejsce gdzie można postawić budkę, to gorąco do tego zachęcamy.Ta namiastka domu stanie się dla nich schronieniem, azylem w razie zagrożenia, szansą na życie.

Dzieci z pełnym zapałem przystąpiły do pracy  
Do zbudowania kociego domku oprócz dobrych chęci potrzebowaliśmy :
dwa pudełka – kartony ze sklepu np. po owocach –  tej samej wielkości, styropian budowlany, klej do styropianu, taśmę izolacyjną – najlepiej taką mocną, srebrną, nożyczki, folię – grubą, budowlaną,czarną.
Na zdjęciach widać poszczególne etapy pracy. Potrzebowaliśmy tylko godzinę aby nasze wspaniałe dobroczynne dzieło było gotowe.
100_5126
Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Ficoń z ŚCP za styropian, z którego mogliśmy wykonać budkę Dzieci były wspaniałe Przejęte każdą kolejną czynnością, nie mogły się doczekać efektu końcowego  
Podczas zajęć rozmawialiśmy o ciężkim, zimowym okresie jaki aktualnie nastał dla kotów bezdomnych, jak im ułatwić przetrwanie zimy, jak pomóc gdy zajdzie taka potrzeba.
Wierzymy, że taka edukacja w takiej formie i uwrażliwianie na potrzeby innych przyniesie każdemu dziecku wymierne korzyści w przyszłości. Na naszych zajęciach dzieci mogą namacalnie poczuć jak niewiele czasu potrzeba aby zrobić “Mnóstwo dobrego dla Brata Mniejszego” .
Nasze dzieci są chętne do działania i chłonne wiedzy – wychowujmy je więc mądrze, poczuciu odpowiedzialności za każdą żywą istotę.
100_5128
Dzieci ze Świetlicy i tym razem spisały się na medal Dziękujemy Wam ! Jesteście “WIELKIE” !!!!
I jest jeszcze jedno … za co chcielibyśmy je pochwalić …
Na koniec warsztatów, zostaliśmy niezwykle, przemile zaskoczeni – dzieci przekazały nam kilka swoich prac plastycznych o tematyce kociej oraz piękną własnoręcznie wykonaną kopertę, w której znajdował się prezent dla naszej chorej na białaczkę kotki RÓZI Dzieci postanowiły także , że od nowego roku rozpoczynają zbiórkę pt. “Grosz dla RÓZI” i postarają się być jednym z opiekunów wirtualnych nieuleczalnie chorej RÓZI. Historię tej spontanicznej akcji opiszemy już jednak w odrębnym wydarzeniu.
100_5136
 
P.S. Dla zainteresowanych budową domku lub warsztatami !
 
Domek jest bardzo prosty do wykonania ! Każdy z Was może go wykonać samodzielnie. Domki ustawiamy w miejscu cichym, ustronnym, gdzie bytują i są karmione koty wolnożyjące. Przed ustawieniem domku wypada uzyskać zgodę osób zamieszkujących – mogą to być : mieszkańcy, administrator, zarządca lub właściciel nieruchomości itp.
Zapraszamy szkoły do włączenia się w akcję ! Takie warsztaty możemy przeprowadzić także i u Was ! Wystarczy tylko zgłosić chęć !