CZY TO O TOBIE? 

Chyba się udało!

Tak długo marudziłeś, że rodzice wreszcie zaczęli mięknąć. Może nie są zachwyceni, ale w końcu wszyscy koledzy mają zwierzaki i ich rodzice jakoś to przeżyli. Jeszcze nie wiesz, czy chcesz psa, królika, czy świnkę morską, ale coś się wybierze…

Może przy okazji zakupów w sobotę planujesz zaciągnąć rodziców do sklepu zoologicznego i zakochać się od pierwszego wejrzenia w jakimś miłym futrzaku…

Być może rodzice trochę Cię zezłościli! Te ciągłe pytania, czy Ci się nie znudzi sprzątanie klatki po dwóch tygodniach (Mama: „I wiadomo, kto to będzie musiał robić”), to wymyślanie problemów (Tata: „Pojedziemy na wakacje i kto się nim zajmie?”), no i wreszcie to okropne przypominanie (Mama: „A pamiętasz, co było z chomikiem?”) i porównywanie (Tata: „Twój kuzyn miał królika i w końcu go oddali z powrotem do sklepu”).

Przecież z chomikiem to było dawno, jak byłeś mały, no i wiadomo przecież, że Ty, to zupełnie co innego niż Twój kuzyn…

Czy odnajdujesz w tym opisie coś z siebie?

PAMIĘTAJ: ZWIERZĘ JEST ŻYWĄ, CZUJĄCĄ ISTOTĄ.

MA SWOJE POTRZEBY, KOCHA I CIERPI.

NIE MOŻE BYĆ PRZEDMIOTEM KAPRYSÓW I ZACHCIANEK!

NIE MOŻE BYĆ OFIARĄ TWOJEJ NIEWIEDZY!

NIE MOŻE CI SIĘ ZNUDZIĆ!

Wiadomo, że jesteś odpowiedzialny. Ty jesteś o tym bardziej przekonany, rodzice trochę mniej.

Ale tak dla pewności, żeby przekonać rodziców, a samego siebie sprawdzić, przeczytaj obietnicę, którą znajdziesz poniżej. Sprawdź, czy zwierzątku będzie u Ciebie dobrze (a przecież tego chcesz, prawda?)

OBIETNICA DLA ZWIERZAKA

1. Wiem jakie chcę mieć zwierzątko i dlaczego właśnie takie chce mieć (odpowiedzi „Bo kolega ma” i „Bo jest śliczne” odpadają!)

2. Przeczytałem książkę na temat wymarzonego zwierzaka lub znalazłem o nim dużo informacji w internecie. Wiem, jak się nim opiekować i jakie mogą z nim być kłopoty.

3. Jeszcze przed przybyciem zwierzątka kupię wszystko, co mu będzie potrzebne.

4. Nie muszę mieć zwierzaka od razu. Wolę poczekać i mieć pewność, że jest zdrowe i nie za wcześnie zostało odłączone od swojej mamy.

5. Wiem, czym karmić wybrane zwierzątko. Też nie lubię być głodny, więc i mojego zwierzaka będę karmić regularnie.

6. Wiem, że każde zwierzę potrzebuje mieć zawsze świeżą wodę do picia (Podkreśl słowo „świeżą” na czerwono!)

7. Jeśli moje zwierzątko ma mieszkać w klatce, to będzie to klatka odpowiednio duża. Najwyżej usunę z pokoju trochę sprzętu grającego lub kolekcję figurek – tylko zagracają, a zwierzątku nie może być ciasno.

8. Wiem, że każde zwierzątko, nawet to mieszkające w klatce potrzebuje swobody i przestrzeni. Więc, (jeśli będę mieć zwierzątko „klatkowe”) obiecuję codziennie wypuszczać je, żeby sobie pobiegało. Przed wypuszczeniem sprawdzę, czy dookoła nie ma nic, co zwierzątko mogłoby niechcący połknąć, a po skończonym „spacerze” rozejrzę się, czy nie trzeba nic posprzątać (i posprzątam)

9. Pamiętam, że psy potrzebują spacerów nie tylko w letnie popołudnia, ale i w listopadowe poranki. Więc, jeśli będę mieć psa, to ustalimy z rodziną sprawiedliwy podział spacerów. I kiedy wypadnie moja kolej w listopadowy poranek postaram się nie marudzić.

10. Wiem, że zwierzaki nie zawsze mają ochotę na pieszczoty, i nie wszystkie pieszczoty im się podobają, więc nie będę zwierza zmuszał do niczego, na co nie ma ochoty. (Też przecież mam czasem dość, jak mnie różne ciocie ściskają.)

11. Nigdy nie będę zwierzęcia do niczego zmuszać, nawet w zabawie. Nie będę zadawać mu bólu. Nie będę go bić, szarpać, ciągnąć za ogon, ani zbyt mocno ściskać. Postaram się na niego nie krzyczeć.

12. Będę pamiętać, że mój zwierzak potrzebuje mnie bardziej niż moja nowa gra komputerowa. Nie zapomnę poświęcić zwierzątku codziennie trochę czasu. Zadbam, żeby się nie nudziło.

13. Razem z rodzicami ustalimy, co będziemy robić ze zwierzakiem w czasie wakacji

14. Wiem, że w niektórych sytuacjach (np. przy wizytach u weterynarza) będę musiał liczyć na pomoc rodziców w opiece nad zwierzęciem. Jeszcze przed przybyciem zwierzaka do domu ustalimy, kto czym się zajmuje i postaramy się tego przestrzegać oraz pomagać sobie nawzajem w obowiązkach.

15. Wiem, jak długo żyją zwierzaki, które wybrałem. Obiecuję opiekować się moim stworzonkiem przez całe jego życie, także gdy będzie już starszy i mniej wesoły.

16. Czy bez mrugnięcia okiem możesz podpisać się  pod każdym punktem?

17. Jeśli tak, to znaczy, że zarówno rodzice, jak i Twój nowy zwierzak mogą Ci zaufać.

18. Nie zawiedź tego zaufania!

Obietnicę możesz wydrukować, podpisać i powiesić w widocznym miejscu – tak na wszelki wypadek, gdyby kiedyś któryś punkt umknął Twojej uwadze.